به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان، اولین پروانه بهره برداری یک واحد پرورش ماهی تیلاپیا در شهرستان سرایان صادر گردید. 

مدیر جهادکشاورزی شهرستان سرایان بیان نمود: اولین پروانه بهره برداری یک واحد پرورش ماهی تیلاپیا در شهرستان سرایان صادر گردید. 

مهندس صفایی گفت : مجوز این واحدپرورش ماهی تیلاپیا که در بخش آیسک قرار دارد 30 تن است و ان شاء الله در آینده نزدیک شاهد پرورش ماهی تیلاپیا در این واحد خواهیم بود. 

مهندس صفایی با بیان اینکه زمینه پرورش ماهی تیلاپیا در نیمه نخست سال در استخرهای روباز فراهم است  گفت علاقه مندان به پرورش این گونه ماهی که دارای امکانات لازم از قبیل آب و زمین  یا استخر بالای هزار مترمربع  هستند می توانند به نظام مهندسی مراجعه و مجوز پرورش دریافت نمایند. به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان، تعداد 10 دوره آموزش مجازی کشاورزی در شهرستان سرایان برگزار گردید. 

مدیر جهادکشاورزی شهرستان سرایان در این رابطه بیان نمودند: به جهت رفاه و افزایش اطلاعات کشاورزان عزیز شهرستان سرایان اداره آموزش و ترویج این مدیریت نسبت به برنامه ریزی جهت برگزاری کلاس های آموزشی به صورت آنلاین اقدام نموده اند. 

جهت شرکت این عزیزان کافی است کشاورزان بر روی لینک کلاس کلیک نموده و با عنوان مهمان راس ساعت مشخص شده وارد کلاس شوند. 

لینک کلاس : b2n.ir/kelasonline

برنامه های آموزشی صورت گرفته توسط این مدیریت شامل : 

24 فروردین ماه : بیماریهای درختان پسته توسط آقای مهندس نجاری 

26 فروردین ماه : آفت پروانه چوبخوار ( کرمانیا) در باغات پسته آقای مهندس حمیدرضا بهادری

27 فروردین ماه: مدیریت باغات پسته توسط آقای دکتر حکم آبادی عضو هیئت علمی و محقق مرکز تحقیقات پسته کشور 

31 فروردین ماه: تغذیه درختان پسته توسط دکتر مسعودیان

3 اردیبهشت ماه: مدیریت باغات انار توسط دکتر وظیفه دان از مرکز تحقیقات انار یزد

6 اردیبهشت ماه : پرورش زنبور عسل و مدیریت زنبورستان توسط مهندس فضایلی 

10 اردیبهشت ماه: آشنایی با قوانین امور اراضی توسط مهندس باقری مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان

12 اردیبهشت ماه : کشت و کار گیاهان دارویی توسط آقای دکتر دستور 

21 اردیبهشت ماه: شناخت کودها و راهنمای خرید کود کشاورزی توسط دکتر مجتبی حسینیان 

22 اردیبهشت ماه: اصول کلی تغذیه در باغات پسته توسط دکتر رحمانی به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان، به مناسبت ایام الله دهه فجر مراسم افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای زنان روستایی و عشایری و جشنواره پخت غذای محلی با همکاری صندوق خرد زنان روستای مصعبی برگزار شد. 

صفایی در آیین افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای زنان روستایی ضمن تشکر از همت والای بانوان روستایی و عشایری از سرکار خانم افقهی مدیرعامل صندوق خرد اعتبارات زنان روستای مصعبی که در سی و چهارمین دوره انتخاب نمونه های ملی بخش کشاورزی موفق به کسب نمونه ملی گردید تشکر کرد. 

وی این موفقیت را افتخاری برای کلیه اعضای صندوق، اهالی روستای مصعبی و شهرستان سرایان بیان کرد. 

وی بیان نمود: راه اندازی صندوق های خرد زنان روستایی باعث ایجاد زمینه مناسب برای مشارکت زنان، ارتقای مهارت های فردی و اجتماعی زنان روستایی از طریق برنامه های آموزشی و با پرداخت تسهیلات زمینه اشتغال متناسب را فراهم می کند. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرایان از بهره برداری ۵۷ پروژه شاخص بخش کشاورزی به ارزش ۲۶ میلیارد و ۶۶۲ میلیون ریال در ایام الله دهه مبارک فجر امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان؛ محمدرضا صفایی ، با بیان اینکه این پروژه‌ها در بخش آب و خاک، بهبود تولیدات دامی و باغبانی است، اظهار داشت: این طرح‌ها شامل سامانه‌های نوین آبیاری، احداث استخر، احیا و مرمت قنوات و خط انتقال، پرورش زنبور عسل، پرورش گاو شیری و کشت زعفران است.

وی گفت: برای اجرای این طرح‌ها اعتباری بالغ بر ۲۶ میلیارد و ۶۶۲ میلیون ریال هزینه شده است که از این مبلغ ۷ میلیارد و ۴۵۶ میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی، ۱۵ میلیارد و ۵۹۶ میلیون ریال از محل تسهیلات بانکی و مبلغ ۳ میلیارد و ۶۱۰ میلیون ریال سهم خودیاری کشاورزان است که به این پروژه‌ها اختصاص یافته است.

وی افزود: در چهل و یکمین فجر پیروزی انقلاب اسلامی و با شعار رونق تولیدات کشاورزی، امنیت غذایی جامعه با بهره برداری از این طرح‌ها هزار و ۷۶۸ نفر از مزایای آنها بهره مند می‌شوند.

وی تعداد اشتغال مستقیم این طرح‌ها را ۴۵ نفر و تثبیت اشتغال را ۱۸۸ نفر اعلام کرد.

صفایی، بهره برداری از ۹ پروژه آبیاری کم فشار و تحت فشار به مساحت ۲.۶۵ هکتار، دو پروژه احداث استخر دومنظوره کشاورزی به حجم چهار هزار و ۴۰۰ مترمکعب، ۲ پروژه احیا، مرمت و خط انتقال قنات به طول هزار و ۲۵۰ متر، ۱ واحد پروژه پرورش گاو شیری با ظرفیت ۲۵ رأس، یک واحد پرورش زنبور عسل با ظرفیت ۱۰۰ کلنی و کشت زعفران در سطح ۵۵.۲۳ هکتار را از جمله پروژه‌های شاخص قابل افتتاح در ایام الله دهه فجر ۱۳۹۸ عنوان کرد.

وی به پروژه احیا، مرمت، لایروبی و خط انتقال قنات روستای بسطاق اشاره کرد و ادامه داد: این پروژه با حجم ۹۵۰ متر طول که ۶۰۰ متر خط انتقال و ۳۵۰ متر احیا و مرمت قنات روستای بسطاق است.

به گفته وی اعتبار هزینه شده در این پروژه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال است که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبارات دولتی از محل اعتبارات ملی سال ۱۳۹۶ است و ۲۰۰ میلیون ریال خودیاری بهره برداران است.

وی با بیان اینکه با بهره برداری از این پروژه تعداد ۱۲۰ خانوار از مزایای آن بهره مند خواهند شد، تصریح کرد: قنات روستای بسطاق به طول ۱۲ کیلومتر دومین قنات بزرگ شهرستان است که دارای ۳۵۰ میله چاه و با دبی متوسط ۸ لیتر سطح زیر کشتی در حدود ۱۵۰ هکتار را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به پروژه آبیاری کم فشار موتور پمپ رضائیه سه قلعه گفت: این پروژه به مساحت ۲۱ هکتار است که اعتبار هزینه شده در این پروژه یک میلیارد و ۷۷۱ میلیون ریال بوده است.بازدید امروز217
بازدید دیروز230
بازدید هفته217
بازدید کل133637