fبه گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی؛ مدیر جهادکشاورزی شهرستان سرایان گفت: اولین دوره تکثیر و پرورش زالوی طبی در شهرستان توسط اساتید مجرب مدت به مدت یک روز برگزار گردید. در این دوره آموزشی تعداد 35 نفر فراگیر تحت آموزش قرار گرفتند .

مهندس صفایی گفت:  هدف از برگزاری این دوره آشنایی با افراد علاقه مند و متقاضیان پرورش زالو و زالو درمانی و بالابردن سطح دانش و آگاهی متقاضیان در خصوص این حرفه بود.

 وی افزود در این دوره آموزشی متقاضیان تاریخچه پرورش زالو، فیزیولوژی زالو، روش های کسب و کار از طریق زالو و زالو درمانی، اهمیت و فواید درمانی، نحوه راه اندازی فارم تکثیر و پرورش زالو، بررسی عوامل محیطی، تغذیه، بیماریها و روشهای پیشگیری از آن ، بازاریابی و فروش آن را فراگرفتند.    

گفتنی است به شرکت کنندگان در این دوره گواهی رسمی و معتبر اعطا خواهد شد.

زالوی طبی یک جاندار کوچک و پرفایده از منظر درمانی و اقتصادی است و پرورش زالو به خاطر تقاضای روزافزون آن در ایران و جهان رو به گسترش است و در درمان بیماریهایی مانند بیماریهای پوستی ، چشمی ، قلبی و عروق ، واریس ، رماتیسم مفصلی و همچنین کوفتگی های جسمی کاربرد دارد. زالو در واقع به عنوان یک ابزار پزشکی یک بار مصرف اعلام گردیده است.مدیر جهادکشاورزی شهرستان سرایان گفت : دو کشاورز شهرستان سرایان به عنوان نمونه کشوری انتخاب گردیدند که این موفقیت بزرگ باعث افتخار بخش کشاورزی شهرستان سرایان است.

مهندس صفایی با بیان اینکه کشاورزان نمونه پیشگامان رونق تولید هستند بیان نمود : هدف از انتخاب کشاورزان و تولیدکنندگان نمونه در سطح استانی و کشوری ایجاد زمینه رقابت در تولید محصولات سالم و با کیفیت است و این کشاورزان نمونه می توانند تجارب و دانش فنی خود را در اختیار سایر کشاورزان قرار دهند.

وی گفت : آقای علی رمضانی به عنوان بهره بردار نمونه اصلاح و احیای اراضی واگذاری از روستای چاه غیاث بخش سه قلعه با انجام عملیات یکپارچه سازی در سطح 40 هکتار، رعایت مصرف کود با توجه به آزمون خاک، مدیریت بهینه آب با اجرای سامانه های نوین آبیاری، انجام کشاورزی حفاظتی، رعایت اصول کاشت، داشت و برداشت محصول موفق به کسب جایگاه نمونه کشوری گردید.

وی ادامه داد: سرکار خانم فاطمه افقهی مدیرعامل صندوق اعتبارات خرد زنان روستای مصعبی با فراهم آوردن زمینه توزیع عادلانه درآمد و دسترسی زنان روستایی به تسهیلات اعتباری، تعامل با مروجان و کارشناسان جهادکشاورزی در جهت ارتقای مهارت های فردی و اجتماعی اعضا از طریق برنامه های آموزشی، تشویق و ترغیب زنان روستایی در انجام کارگروهی و مشارکتی و تلاش در جهت توانمندسازی جامعه محلی و مشارکت جمعی زنان در قالب گروه های اعتباری پس انداز موفق به کسب عنوان نمونه کشوری گردید.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی رکن اساسی و محور توسعه بخش کشاورزی است بیان نمود با هدف ارج نهادن به تلاش تولیدکنندگان برتر مراسم تقدیر از نمونه های ملی روز سه شنبه مورخ 24/10/1398 برگزار و از این تولیدکنندگان تقدیر به عمل آمد. جلسه طراحی چارچوب ساختار سازمانی صندوق های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی با حضور مدیران شرکت مادر تخصصی چهارشنبه 27 آذر ماه 1398 در سالن جلسات مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان، جلسه طراحی و تبیین چارچوب ساختار سازمانی صندوق های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی با حضور مهندس علیرضا اشرفی، عضو هیات مدیره، مهندس امیر اسلامی، مدیر منابع انسانی و پشتیبانی شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، دکتر فضل اله طالبی، مشاور و ناظر اجرای طرح و دکتر جلیل دلخواه، استاد دانشگاه تربیت مدرس مجری طرح مطالعاتی ساختار صندوق های غیردولتی، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی و مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه فعالیت های زنان روستایی ریحانه النبی شهرستان سرایان روز چهارشنبه 27 آذر ماه 1398 در سالن جلسات مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان برگزار گردید.

مدیر جهادکشاورزی گفت: دو صندوق شهرستان سرایان شامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی و صندوق حمایت از توسعه فعالیت های زنان روستایی ریحانه النبی به منظور پیاده سازی الگوی ساختار سازمانی صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی به صورت پایلوت در سطح استان خراسان جنوبی و کشور آمادگی لازم را دارد.

وی ادامه داد  در راستای تدوین هر چه بهتر الگوی ساختار ضمن برگزاری جلسه با اعضای صندوق نظرات و پیشنهادات به صورت مکتوب به شرکت مادر تخصصی ارسال خواهد شد.

مهندس اشرفی توضیحاتی در خصوص ساختار سازمانی صندوق های حمایت ارائه نمودند. در ادامه دکتر دلخواه به ارائه مطالعات اجرا شده در راستای اجرای طرح پرداختند.به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان، در مورخ 1398/10/01 روز یک شنبه، مهندس صفایی مدیر جهادکشاورزی شهرستان سرایان، رسولی مقدم فرماندار شهرستان با بخشدار آیسک دیدار نمودند و در ادامه  از یک واحد دامداری و مرغداری در بخش آیسک بازدید نمودند . 

مسائل و مشکلاتی که در این بازدید مورد بررسی قرار گرفت شامل : 

مشکل سوخت در واحدهای دامداری که فاقد برق هستند. 

عدم پرداخت به موقع وجه شیر از سوی کارخانجات شیر 

اختصاص تسهیلات با درصد پایین در راستای خرید پنل های خورشیدی برای واحدهای دامداری بدون برق

عدم اختصاص تسهیلات به واحدهای طیور 

رسولی مقدم در این بازدید عنوان کرد: در هر شرایطی و به صورت ویژه تیم های نظارتی صنعت و معدن و جهادکشاورزی در حوزه خوراک دام و طیور ورود پیدا نمایند و از هر گونه افزایش قیمت جلوگیری نمایند. مدیر جهادکشاورزی سرایان گفت: در سال زراعی 98-97 شهرستان سرایان بیشترین ضریب نفوذ بیمه در حوزه باغات را به خود اختصاص داد. 

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان، مهندس صفایی در جلسه ستاد بیمه محصولات کشاورزی گفت: در شرایط امروز بیمه یک الزام و اضطرار است و با توجه به اینکه جامعه هدف ما، تولید کننده ارزاق عمومی است باید خدمات شایسته ای به آنان ارائه گردد.

 صفایی با بیان اینکه شهرستان سرایان بیشترین ضریب نفوذ بیمه در حوزه باغات را به خود اختصاص داده است؛ در راستای افزایش توسعه فرهنگ بیمه و افزایش ضریب نفوذ بیمه خواستار کمک، همکاری و همراهی کلیه تشکل ها، ادارت با نمایندگان بیمه شد. 

وی از دو عامل تاخیر در پرداخت بیمه و عدم تطابق خسارت وارده با مبلغ پرداختی به عنوان دو عامل نارضایتی در قشر کشاورز و دامدار عنوان کرد و خواستار اصلاح آن گردید. 

 

 

 بازدید امروز128
بازدید دیروز154
بازدید هفته1097
بازدید کل84107