مهندس سلیمانی مدیر جهادکشاورزی سرایان گفت: حداقل 2100هکتار از باغات و مزارع شهرستان سرایان در  سال 97، زیر پوشش مبارزه تلفیقی با آفات قرار گرفته است.
مهندس سلیمانی اظهار داشت: در سال‌های اخیر با رویکرد ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی و تولید محصول سالم، روش‌های کنترل تلفیقی و بیولوژیک جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده است. وی ادامه داد:  یکی از برنامه هایی که واحد حفظ نباتات مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان پیگیری می کند، مبارزه تلفیقی با آفات و بیماری هاست.

وی هدف از اجرای طرح مبارزه تلفیقی با آفات را کاهش مصرف سموم و افزایش سلامت محصولات کشاورزی و تولید محصول سالم  عنوان و تصریح کرد: در زمان حاضر طرح تلفیقی بر روی محصولات عمده شهرستان سرایان مانند پسته ،انار , و جالیز در دست اجراست.
مدیر جهادکشاورزی سرایان اظهار داشت: مهمترین بحث در طرح مبارزه تلفیقی با آفات، رد یابی، پیش آگاهی آفات جهت شناسایی نقاط آلوده و کنترل آفات و عوامل خسارت زای گیاهی و در نهایت استفاده از سم به عنوان آخرین مرحله مبارزه با آفات است.
وی گفت: طرح مبارزه تلفیقی با آفات، مصرف بهینه، بموقع و استفاده از سموم توصیه شده و کم خطر و با نظر کارشناس فنی است. وی ادامه داد تغذیه باغات یکی از موضوعاتی است که کمک شایانی در کنترل آفات و بیماریها دارد . لذا توصیه می شود کشاورزان عزیر با استفاده از نظر کارشناسان در فصول مختلف سال نسبت به تغذیه باغات خود اقدام نمایند .

مهندس سلیمانی با بیان اینکه اجرای طرح تلفیقی مبارزه و با آفات مصرف سموم را  تا 30 درصد کاهش داده است تاکید کرد :فعالت تعداد 2 کلینیک گیاهپزشکی با کادری مجرب در شهرستان، به کارگیری 5 ناظر گیاهپزشک در طول فصل زراعی، انعقاد قرارداد با باغداران و کشاورزان جهت بازدید از باغات و کنترل آفات و ارائه خدمات فنی و توصیه در مورد مبارزه بیولوژیکی و مصرف سموم ، برگزاری کارگاه و کلاس آموزشی جهت آشنایی بهره برداران و توزیع کارت زرد ، فرمون پروانه چوبخوار و تریکوکارت از اقدامات صورت گرفته واحد حفظ نباتات مدیریت جهادکشاورزی برای مبارزه با آفات می باشد.  وی ادامه داد: 5کارشناس ناظر طرح گیاه پزشکی در شهرستان سرایان بر اساس سطح زیر کشت محصولات و اهمیت آفات و بیماری ها در شهرستان ها تقسیم بندی شده اند و مشغول به کار می باشند.
سلیمانی گفت: کارشناسان ناظر با ارایه خدمات فنی در بخش پایش و ردیابی آفات و بیماری ها در راستای افزایش توان علمی و فنی کشاورزان، زمان مبارزه دقیق با آفات، بیماری ها و علف های هرز، ارایه خدمات فنی و توصیه هایی در مورد سموم مورد استفاده و بازدید از باغات و مزارع فعالیت می کنند.
وی به کشاورزان توصیه کرد: در راستای کاهش مصرف سم، سلامت جامعه و سلامت کشاورزان از وجود کارشناسان ناظر در استفاده از سموم بهره بگیرند و در کارگاه ها و کلاسهای آموزشی که توسط ناظرین برگزار می گردد شرکت نمایند.  
سلیمانی با اشاره به این که 4 فروشگاه عرضه سموم کشاوری در شهرستان سرایان وجود دارد تاکید کرد: کشاورزان و باغداران عزیز بر اساس نسخه های گیاه پزشکان سم را از فروشگاه های مجاز تحت نظارت سازمان حفظ نباتات با پروانه صلاحیت فنی از سازمان جهاد کشاورزی تهیه کنند.
وی میزان مصرف سم را در بخش زیادی از محصولات کشاورزی شهرستان بسیار ناچیز اعلام کرد و اظهار داشت: با آگاهی رساندن به کشاورزان و برگزاری کارگاه های آموزشی، سموم در برخی محصولات نیز که نیاز به مصرف سم دارند به طور کارشناسی شده مصرف می شود. مهندس سلیمانی، مبارزه غیرشیمیایی و بیولوژیک را یکی از برنامه های کاری واحد حفظ نباتات مدیریت عنوان کرد و افزود: پیگیری جهت اخذ مجوز انسکتاریوم ( تولید حشره مفید جهت کنترل آفات ) و انجام آزمایشات و استفاده از ترکیبات گیاهی جهت مبارزه با افات در دستور کار این مدیریت قرار دارد .
وی بیان کرد: انسکتاریوم ها یا آزمایشگاه های پرورش حشرات مفید، حشرات مفیدی را برای رهاسازی در باغات و مزارع به منظور از بین بردن حشرات مضر پرورش می دهند.