مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرایان از بهره برداری ۵۷ پروژه شاخص بخش کشاورزی به ارزش ۲۶ میلیارد و ۶۶۲ میلیون ریال در ایام الله دهه مبارک فجر امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سرایان؛ محمدرضا صفایی ، با بیان اینکه این پروژه‌ها در بخش آب و خاک، بهبود تولیدات دامی و باغبانی است، اظهار داشت: این طرح‌ها شامل سامانه‌های نوین آبیاری، احداث استخر، احیا و مرمت قنوات و خط انتقال، پرورش زنبور عسل، پرورش گاو شیری و کشت زعفران است.

وی گفت: برای اجرای این طرح‌ها اعتباری بالغ بر ۲۶ میلیارد و ۶۶۲ میلیون ریال هزینه شده است که از این مبلغ ۷ میلیارد و ۴۵۶ میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی، ۱۵ میلیارد و ۵۹۶ میلیون ریال از محل تسهیلات بانکی و مبلغ ۳ میلیارد و ۶۱۰ میلیون ریال سهم خودیاری کشاورزان است که به این پروژه‌ها اختصاص یافته است.

وی افزود: در چهل و یکمین فجر پیروزی انقلاب اسلامی و با شعار رونق تولیدات کشاورزی، امنیت غذایی جامعه با بهره برداری از این طرح‌ها هزار و ۷۶۸ نفر از مزایای آنها بهره مند می‌شوند.

وی تعداد اشتغال مستقیم این طرح‌ها را ۴۵ نفر و تثبیت اشتغال را ۱۸۸ نفر اعلام کرد.

صفایی، بهره برداری از ۹ پروژه آبیاری کم فشار و تحت فشار به مساحت ۲.۶۵ هکتار، دو پروژه احداث استخر دومنظوره کشاورزی به حجم چهار هزار و ۴۰۰ مترمکعب، ۲ پروژه احیا، مرمت و خط انتقال قنات به طول هزار و ۲۵۰ متر، ۱ واحد پروژه پرورش گاو شیری با ظرفیت ۲۵ رأس، یک واحد پرورش زنبور عسل با ظرفیت ۱۰۰ کلنی و کشت زعفران در سطح ۵۵.۲۳ هکتار را از جمله پروژه‌های شاخص قابل افتتاح در ایام الله دهه فجر ۱۳۹۸ عنوان کرد.

وی به پروژه احیا، مرمت، لایروبی و خط انتقال قنات روستای بسطاق اشاره کرد و ادامه داد: این پروژه با حجم ۹۵۰ متر طول که ۶۰۰ متر خط انتقال و ۳۵۰ متر احیا و مرمت قنات روستای بسطاق است.

به گفته وی اعتبار هزینه شده در این پروژه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال است که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبارات دولتی از محل اعتبارات ملی سال ۱۳۹۶ است و ۲۰۰ میلیون ریال خودیاری بهره برداران است.

وی با بیان اینکه با بهره برداری از این پروژه تعداد ۱۲۰ خانوار از مزایای آن بهره مند خواهند شد، تصریح کرد: قنات روستای بسطاق به طول ۱۲ کیلومتر دومین قنات بزرگ شهرستان است که دارای ۳۵۰ میله چاه و با دبی متوسط ۸ لیتر سطح زیر کشتی در حدود ۱۵۰ هکتار را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به پروژه آبیاری کم فشار موتور پمپ رضائیه سه قلعه گفت: این پروژه به مساحت ۲۱ هکتار است که اعتبار هزینه شده در این پروژه یک میلیارد و ۷۷۱ میلیون ریال بوده است.